Vitamíny skupiny B: Typy a jejich jedinečné výhody

Vitamíny skupiny B: Typy a jejich jedinečné výhody

01.07.2024

Vitamin B complex hraje nezastupitelnou roli v mnoha aspektech lidského zdraví, od energetického metabolismu po udržení zdravé nervové soustavy. Přestože je většině známo, že tělo potřebuje různé typy vitaminu B, často dochází k záměně mezi jednotlivými členy této rozsáhlé skupiny.

Důležitá role vitamínu B v těle

Základní přehled komplexu vitaminů B

Vitamin B komplex je skupina vitamínů B, které hrají roli ve funkcích těla, včetně zdraví srdce a buněk. Tyto vitamíny se obvykle získávají z vyvážené stravy a jsou nezbytné pro udržení dobrého zdraví a pohody. Jako stavební kameny zdravého těla mají vitamíny B přímý dopad na úrovně energie, mozkovou funkci a metabolismus buněk.

Funkce vitamínu B v metabolismu buněk a úrovních energie

Vitamín B komplex podporuje:

Vitamíny B jsou důležité pro těhotné nebo kojící ženy, protože tyto vitamíny pomáhají ve vývoji mozku plodu a snižují riziko vrozených vad.

Význam vitamínu B pro mozkovou funkci a duševní zdraví

Vitamíny skupiny B hrají roli ve všech aspektech mozkové funkce, včetně produkce energie, syntézy a opravy DNA/RNA, genomové a negenomové metylace a syntézy mnoha neurochemikálií a signálních molekul. Adekvátní množství vitamínů B v těle je má vliv pro optimální fyziologické a neurologické fungování. Vitamín B6 je důležitý pro syntézu neurotransmiterů, které regulují náladu.

Zdravotní přínosy vitamínu B

Role v imunitním systému

Vitamíny skupiny B, zejména B12, B2 a B6, hrají roli v imunitní funkci podporou funkce přirozených zabijáků T-buněk a dalších bílých krvinek, které jsou zodpovědné za likvidaci nežádoucích virů a bakterií způsobujících infekce.

Vliv na náladu a příznaky deprese

Studie ukázaly, že doplnění vitamínů skupiny B může mít pozitivní vliv na náladu u zdravých i rizikových dospělých. Zvláště vitamín B6 má vliv pro syntézu neurotransmiterů, které regulují náladu.

Zdraví mozku a neurologický úpadek

Vitamíny B mají význam pro zdraví mozku a přispívají k optimálnímu psychologickému a neurologickému fungování. Vitamíny B6, B9 a B12 přispívají k metabolismu homocysteinu.

Podpora zdraví kůže, vlasů a nehtů

Vitamíny skupiny B mají roli v udržování zdravé kůže, vlasů a nehtů.
  • B5 může podporovat zdraví kůže a udržovat hladinu cholesterolu a triglyceridů
  • B12 reguluje pigmentaci kůže a má vliv pro absorpci železa tělem, což je vhodné pro udržení silných a zdravých nehtů
  • Biotin (B7) podporuje metabolismus mastných kyselin a ochranu buněk před poškozením a ztrátou vody
  • B3 (niacin) využívaný často v kosmetických přípravcích, může také pomáhat při péči o pleť

Přírodní zdroje vitaminu B

Mnoho potravin obsahuje vysoké množství vitamínů skupiny B, včetně určitých druhů masa, ryb, drůbeže, luštěnin, semen, vajec, mléčných výrobků a listové zeleniny. Každý typ vitamínu B má své přirozené potravinové zdroje, mnohé z nich jsou živočišného původu, jako jsou maso, ryby a mléčné výrobky.

Maso, ryby a mléčné výrobky

Losos je bohatý na riboflavin, niacin, vitamín B6 a vitamín B12 a je také dobrým zdrojem thiaminu a kyseliny pantothenové. Je nízký na rtuti a vysoký na omega-3 mastných kyselinách a proteinu.

Hovězí maso se pyšní vysokými množstvími B3, B6 a B12. Porce o hmotnosti 100 g poskytuje přibližně jednu třetinu doporučené denní dávky pro každý z těchto vitamínů, vedle menších množství dalších vitamínů B.

Mléko a další mléčné výrobky obsahují asi jednu třetinu vaší denní potřeby riboflavinu v pouhém jednom šálku (240 ml). Mléko je také dobrým zdrojem dobře vstřebatelného B12.

Celozrnné obiloviny a obohacené cereálie

Snídaňové cereálie často obsahují přidaný thiamin, riboflavin, niacin, kyselinu listovou, B6 a B12. Některé obsahují až 100% doporučené denní dávky těchto vitamínů. Přesto je důležité vybírat cereálie vyrobené z celých zrn s minimem cukru. Pšeničný chléb je dobrým zdrojem vitamínů skupiny B, zatímco uvařená bílá rýže tyto vitamíny ztrácí.

Luštěniny a listová zelenina

Většina luštěnin, jako jsou pinto fazole, černé fazole a čočka, jsou bohaté na folát, vitamín B důležitý pro snižování rizika určitých vrozených vad. Listové zeleniny, zejména špenát, kapusta, řepa a římský salát, patří mezi nejlepší rostlinné zdroje folátu. Je vhodné je konzumovat syrové nebo je krátce povařit, aby se zachovalo co nejvíce folátu.

Kdy zvážit doplňky vitaminu B a navštívit lékaře

Identifikace příznaků nedostatku vitamínu B

Nedostatky vitamínu B se projevují různými symptomy, které mohou ovlivnit fyzické, neurologické a psychické zdraví. Běžné fyzické příznaky zahrnují únavu, slabost, nevolnost, zvracení, průjem, úbytek hmotnosti a bolavou ústa nebo jazyk. Neurologické problémy se mohou projevit jako znecitlivění nebo brnění v rukou a nohou, problémy se zrakem, potíže s pamětí a obtíže při chůzi nebo mluvení. Psychické symptomy často zahrnují depresi, podrážděnost a změny chování. Tyto symptomy se postupně rozvíjejí a mohou se časem zhoršovat, což je důležité rozpoznat včas.

Speciální úvahy pro vegetariány a vegany

Vegetariáni a vegani jsou zvláště ohroženi nedostatkem vitamínu B12 kvůli absenci živočišných produktů ve své stravě, které jsou hlavním zdrojem vitamínu B12. Pro prevenci nedostatku je pro ty, kteří se řídí rostlinnou stravou, nezbytné konzumovat obohacené potraviny jako určité snídaňové cereálie, výživný droždí a rostlinné mléko, nebo užívat doplňky vitamínu B12. Je doporučováno pravidelné monitorování hladin vitamínu B12, zejména pokud je stravování omezené. Pro vegetariány a vegany je důležité konzumovat dostatečné množství obohacených potravin nebo doplňků vitamínu B12 pro udržení zdraví.

Doporučení pro těhotné ženy a starší dospělé ohledně Vitaminu B

Těhotné ženy, zejména ty žijící v oblastech s nedostatkem zdrojů, by měly zvážit doplňování Vitaminu B. Doplňování během těhotenství bylo prokázáno jako významný způsob zlepšení hladin Vitaminu B12 u matky i dítěte. Starší dospělí by také mohli potřebovat doplňky Vitaminu B12, protože schopnost těla vstřebávat tento vitamin z potravy s věkem klesá.

Každý z nás by měl usilovat o optimální příjem vitamínů skupiny B jako součásti komplexního přístupu k udržení a podpoře dobrého zdraví.Zpět na seznam článků